Pożarnicze Centrum
Historyczno-Edukacyjne

Ziemi Łódzkiej w Wolborzu

≡ Menu
« Historia

Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej

Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Wolborza i całej gminy. To właśnie w Wolborzu można szukać korzeni pożarnictwa polskiego, bo stąd pochodził jego prekursor Andrzej Frycz Modrzewski, a pięć wieków tradycji i działalności strażackiej przyczyniło się do zgromadzenia bogatego dorobku w postaci dokumentacji oraz zbiorów dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Wiele wartościowych i ciekawych eksponatów można było znaleźć w niejednej remizie czy Domu Ludowym, gdzie skryte w kątach, ulegały powolnemu niszczeniu i zapomnieniu. Nasza placówka powstała po to właśnie, by je ocalić i na nowo przywrócić im świetność oraz pokazać je społeczeństwu nie tylko Ziemi Wolborskiej, ale wszystkim odwiedzającym naszą miejscowość.

Początkiem realizacji Centrum Pożarniczego było wmurowanie kamienia węgielnego pod jego budowę w dniu 26 czerwca 2005 r. podczas obchodów 200-lecia Ochrony Przeciwpożarowej w Wolborzu. Prace budowlane rozpoczęto w maju 2006 r., a ukończono w lutym 2007 r. Natomiast uroczyste otwarcie nastąpiło 8 lipca 2007 r. W Centrum znajdują się m. in. bogate zbiory sprzętu strażackiego, umundurowania, odznaczeń, starych fotografii i dokumentów pochodzących w znacznej mierze z kolekcji Państwa Urszuli i Andrzeja Kotlickich – wielkich pasjonatów tzw. ” przedmiotów z duszą”. Atrakcją są również miniatury pojazdów pożarniczych i sikawek konnych wykonanych przez Państwa Elżbietę i Janusza Kozłowskich. Swoje miejsce w muzeum mają także ciekawe zbiory zgromadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wolborza.

Zbiory są podzielone tematycznie i chronologicznie. Wśród eksponatów można zobaczyć sztandary strażackie, liczne zbiory medali i odznaczeń związkowych, dyplomów, świadectw kursów pożarniczych, jak również widokówek, zdjęć i plakatów o tematyce pożarniczej. Atrakcją dla najmłodszych jest duża kolekcja miniatur pojazdów strażackich, pochodzących z różnych krajów. Sprzęt strażacki umieszczony jest w najbardziej przestrzennej sali, tzw. hali wystawowej, w której znajdują się strażackie samochody, zabytkowe sikawki i motopompy, sprzęt przeciw dymowy – gazowy, uzbrojenie osobiste strażaka (pasy, toporki, hełmy), sprzęt i armatura wodna, gaśnice przenośne i agregaty. Niewątpliwie warte uwagi są zbiory regionalne, którymi opiekuje się Stowarzyszenie Przyjaciół Wolborza. Powstało ono w 1963 r., a założycielem był dr Stefan Siniarski wraz z aktywnymi społecznikami Wolborza. W dwóch izbach można zobaczyć gromadzone przez lata pamiątki z czasów II wojny światowej, stare dokumenty historyczne, a także zbiory kultury ludowej: dawne ubiory męskie i kobiece, sprzęt gospodarstwa domowego, jak również sztukę ludową.

Centrum Pożarnicze pełni nie tylko funkcję muzealną, organizując wystawy tematyczne i okolicznościowe, lecz także kulturalno-oświatową, bo przecież nie można budować przyszłości bez sięgania w przeszłość.

Centrum stwarza możliwość przeprowadzenia w swych murach ciekawych i atrakcyjnych lekcji tematycznych czy historycznych z wykorzystaniem multimediów. Jest również doskonałym miejscem do organizacji konkursów wiedzy o pożarnictwie i innych. Warto odwiedzić Centrum, w którym można zobaczyć jak zmieniał się i udoskonalał sprzęt strażacki, a wraz z nim zwiększało się bezpieczeństwo ludzi. Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu zwiedziło kilka tysięcy ludzi z całej Polski oraz zagranicy, którzy byli pełni zachwytu i uznania dla bogatego zbioru muzeum. Warto dodać, że nasza placówka zajęła I miejsce w etapie wojewódzkim konkursu „Przyjazna wieś” na najlepszy projekt w zakresie infrastruktury zrealizowany na terenach wiejskich przy udziale środków unijnych!

Odwiedzając Centrum Pożarnicze w Wolborzu nie można pominąć także innych atrakcji zarówno historycznych jak i przyrodniczych naszej gminy. Warto więc zobaczyć barokowy pałac biskupów kujawskich, kolegiatę wolborską, gdzie odbywają się w letnie miesiące koncerty organowe czy też dworki w Bogusławicach i Lubiatowie. Na uwagę zasługują nasze rezerwaty przyrody: „Lubiaszów”, „Czarny Ług” niedaleko wsi Młoszów oraz „Dęby w Meszczach. Dla miłośników dwóch kółek proponujemy ścieżkę rowerową im. Zygmunta Goliata, która wiedzie wokół Zbiornika Sulejowskiego. Zalew jest doskonałym miejscem dla amatorów kąpieli, żeglarstwa czy wędkarstwa. Można tam nie tylko dobrze wypocząć, ale także aktywnie spędzić czas.

« Historia

Polecamy

Kontakt

Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu

ul. Modrzewskiego 15, 97-320 Wolbórz

Tel.: 44 616-43-80, 798 800 131 centrumpozarnicze@gmail.com

Wolbórz   |   © 2007–2024 centrumpozarnicze.pl
Dostępność