Pożarnicze Centrum
Historyczno-Edukacyjne

Ziemi Łódzkiej w Wolborzu

≡ Menu

Co wiesz o małej architekturze sakralnej?

28 października 2022

To pytanie zadawano podczas spotkań z młodzieżą w szkołach podstawowych naszej gminy. Uczniowie szkół w Wolborzu, Komornikach, Goleszach i Proszeniu poznali najcenniejsze obiekty sakralne.

Ich ciekawą i piękną niekiedy historię przybliżył dr Piotr Wypych– artysta grafik, fotograf, historyk sztuki, zawodowo jest dyrektorem Nadpilicznych Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Od lat zajmuje się tematyką krzyży, kapliczek i figur przydrożnych. Młodzież zapoznała się z poszczególnymi etapami realizacji projektu. Dowiedziała się też, że wiele tych, spotykanych przecież po drodze obiektów, kryje w sobie bogatą historię. Jedne są wotami dziękczynnymi za uratowanie życia, inne jako błaganie o zdrowe potomstwo, inne jeszcze jako podziękowanie za wyzwolenie Ojczyzny. Celem tych spotkań było zaciekawienie młodych ludzi tą mało popularną i atrakcyjną dla nich tematyką, zachęcenie do poznawania przeszłości i historii swojej okolicy.

Spotkania odbyły się w ramach projektu ” RatujMY zabytki- SOS dla małej architektury sakralnej” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wolborza.

              

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa.

 

Polecamy

Kontakt

Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu

ul. Modrzewskiego 15, 97-320 Wolbórz

Tel.: 44 616-43-80, 798 800 131 centrumpozarnicze@gmail.com

Wolbórz   |   © 2007–2024 centrumpozarnicze.pl
Dostępność