Pożarnicze Centrum
Historyczno-Edukacyjne

Ziemi Łódzkiej w Wolborzu

≡ Menu

AKTYWNI24 – młodzieżowy projekt

23 stycznia 2020

W sierpniu 2019r. młodzież gminy Wolbórz rozpoczęła realizację projektu pt. „Aktywni24” współfinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach Programu Równać Szanse, którego operatorem jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Na Rzecz Szkoły w Proszeniu. Głównym celem projektu jest szeroko rozumiana aktywność młodych. To ciągłe rozwijanie się, zdobywanie nowych umiejętności m.in. skutecznego planowania, współpracy w grupie i z instytucjami, nawiązywania kontaktów, zjednywania sobie innych oraz prezentacji działań. To nauka bycia odpowiedzialnym, pracowitym, otwartym i pewnym siebie.

Grupa AKTYWNI24 cały czas prężnie działa realizując postawione sobie cele. Prace w projekcie są bardzo różnorodne i inspirujące. W ramach pierwszych zadań projektowych młodzież nawiązała współpracę z Leśnym Ośrodkiem Edukacji i Rehabilitacji Zwierząt w Kole z p. Pawłem Kowalskim na czele. Następnie młodzi rozpoczęli liczenie bocianów w gminie. W tym celu przeprowadzili wizje lokalne i krótkie wywiady z mieszkańcami sołectw. Niestety naszą gminę zamieszkuje niewielka liczba tych ptaków. Kolejnym wyzwaniem dla młodzieży było przygotowanie hotelu dla bocianów w osadzie w Kole. Wspólnymi siłami udało się stworzyć przytulne pomieszczenie, w którym potrzebującym bocianom i żurawiom będzie ciepło, a co najważniejsze będą one w nim bezpieczne.

Od października 2019r. młodzież zajmuje się także monitoringiem wilka w lasach gminy Wolbórz. Zadanie to polega na założeniu fotopułapek w kolejnych miejscach w lesie. To nie mogą być zupełnie przypadkowe punkty, lecz najbardziej prawdopodobne szlaki, którymi mogą przechodzić wilki. Na razie nie udało się ich wytropić, ale młodzież nie poddaje się i działa dalej. Zebrali już sporą kolekcję innych zwierząt leśnych, tj. lisów, saren, jeleni, dzików, a ostatnio bobrów. Działanie to spotkało się z dużym zainteresowaniem mediów. Telewizja TVP3 oddział Łódź nagrała i wyemitowała krótki reportaż o poszukiwaniach wilków przez grupę AKTYWNI24.

W ramach drugiego bloku – KULTURA – powstają krótkie filmy. Są to remake kultowych scen z wybranych filmów. Na deskach sceny Wolborskiego Centrum Kultury młodzież nagrywa na nowo wybrane fragmenty z filmów i samodzielnie je montuje.  Wszystkie prace dostępne są na utworzonym kanale Youtube AKTYWNI24 i stronie FB projektu.

Nie samą pracą człowiek żyje, dlatego w projekcie towarzyszą młodzieży wyjścia integracyjno-edukacyjne. W styczniu br. grupa udała się do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie obejrzeli najnowszy program Kabaretu Moralnego Niepokoju. Była to chwila relaksu i wytchnienia, baterie zostały naładowane i można działać dalej.

Zapraszamy do śledzenia działań młodzieży na stronie FB projektu i kanale Youtube AKTYWNI24.

 

 

 

Polecamy

Kontakt

Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu

ul. Modrzewskiego 15, 97-320 Wolbórz

Tel.: 44 616-43-80, 798 800 131 centrumpozarnicze@gmail.com

Wolbórz   |   © 2007–2024 centrumpozarnicze.pl
Dostępność